Dark Web … čo to je?

Ak sa aspoň trochu zaujímate o kyberkriminalitu, museli ste už zachytiť zmienku o tzv. Dark Webe. 

Často je tento výraz metaforicky spájany s temnotou, ktorá označuje tie časti internetu, ktoré sa venujú nepríjemným a často veľmy závažným trestným činom. 

Dark web nie je iba o stránkach, na ktorých sa predáva ilegálny tovar (napr. drogy, zbrane). Jeho súčasťou sú oveľa viac znepokujujúce zločiny ako zneužívanie detí, terorizmus či vraždy. 

Dokonca tam nájdete recepty ako variť ľudské telo. Objednať si tam viete aj sofistikovaný vírus alebo cielený hackerský útok. Nájdete tam aj tajné vládne informácie…

Niekedy sa však výraz “Dark” používa v doslovnom znení tmy, opisuje časti webu, kde sieťový prenos, ktorý smeruje do a z neho je skutočne neviditeľný (alebo nevysledovateľný). 

Takže Dark Web – je temný ako zlý a temný ako neosvetlený … 

Sú teda všetci používatelia dark webu zločincami?

Pravda o “temnej sieti” je samozrejme niekde medzi “všetkým dobrým” a “všetkým zlým”.

Povedzme si pravdu, niekedy je jednoducho žiadané “browsovať” po sieti bez zaznamenávania a analýzy treťou stranou. Nemusíte premýšľať o tom či sa vaša “premávka” po sieti analyzuje napr. na marketingové účely. Alebo čo všetko si váš poskytovateľ internetových služieb o vás uchováva (so súhlasom vlády). Sú to údaje, ktoré v istých prípadoch môžu použiť na vyvodenie nespravodlivých a neprimeraných záverov o vás. 

Jednoducho povedané: schopnosť byť občas anonymným a využívať súkromné pripojenie, aj keď iba príležitostne, sa javí ako úplne normálna snaha každého používateľa internetu. 

Neznamená to, že ste kriminálnik alebo, že máte nejaké zle pohnútky, iba preto, že používate technológiu dark webu, ako napríklad Tor prehliadač, na online pripojenie (ak sa chcete vyhnúť sledovaniu). 

Na druhej strane, dark web nesporne priťahuje tých, ktorí chcú byť anonymní a nevystopovateľní, práve preto, že ich pohnútky sú naozaj zlé. Chcú takto chrániť svoje webové servery pred možnou indetifikáciou a zastavením ich činnosti. 

Nie všetky weby na dark webe sú ale v skutočnosti vždy tajné alebo utajené. Špeciálne “neodsledovateľné” URL adresy, z ktorých niektoré sa dajú nájsť sú často otvorene publikované a všeobecne známe. Tak je to napríklad v prípade mnohých “shopov” orientovaných na predaj drog. 

Čo si ale dark web uchováva, je zoznam prísupov do sieti. Taktiež si uchováva to, kde sa stránky fyzicky nachádzajú, aby sa ich prevádzka nedala ľahko zablokovať alebo sa ich servery hodili offline a boli zaistené. 

To robí z dark webu tak trochu dvojsečný meč – je to dobré ak sa používa na vyhýbanie sa represívnej cenzúre a akémusi dohľadu, ktorí mnohí považujú za neprijateľný. Je to ale zlé, keď sa využíva na vyhýbanie sa odhalenia pri online trestných činoch, ktoré (takmer) všetci považujeme za neprijateľné. 

Samotná myšlienka anonymného priestoru je pozitívna, nadmerná anonymita ale prináša aj veľa negatív a láka k ilegálnym činnostiam. 

Najznámejším prípadom bolo trhovisko “Silk Road”. Bolo podobné ako najväčšie online obchody eBay, Amazon a pod. Rozdiel bol v tom, že sa tu predával ilegálny tovar ako drogy, zbrane a pod.. Anonymné bolo tak pre predajcov ako aj pre kupcov a ako platidlo sa používal hlavne Bitcoin. Stránka vznikla v roku 2011 a v roku 2013 už bola zablokovaná a jej autor bol uväznený. 

Ak viete trochu po anglicky a táto téma vás zaujíma, pozrite si toto video, kde nájdete odpovede na otázky, ktoré sa vám možno práve teraz bežia hlavou.

Chcete vedieť ako sa brániť pred hackerským útokom? K dispozícií sme vám osobne, na emaily alebo telefóne: www.comtec.sk/kontakt

Zdroj: www.sophos.com

Zdieľať článok